Jak je to s Dunou?

Šéfredaktor

Představte si, že vás nejdříve odmítne více než 20 nakladatelů, ale vy se přesto nevzdáte, svou knihu nabízíte dál, a když vám nakonec vyjde, stane se z ní prodejní bestseller, odstartuje mnoho desetiletí trvající fenomén, naváže na ni množství pokračování, je několikrát zfilmována, vytvářejí se podle ní hry… a to jsem určitě ještě na spoustu věcí zapomněl.

Asi už jste pochopili, že mluvím o knize Duna Franka Herberta, která vyšla už v roce 1965 (čili brzy oslaví šedesáté výročí). Autor za svého života napsal ještě dalších pět dílů. Pro mnohé pravověrné fanoušky je tato hexalogie posvátným grálem, na který nedají dopustit. A právě tato původní série nyní vychází v nových obálkách – takže pokud jste fanoušky Duny (nebo ve svém okolí někoho takového máte), myslím, že vánoční dárek je vyřešený.

Nicméně po autorově smrti v roce 1986 se příběh neuzavřel. Celého univerza Duny se ujal autorův syn Brian, který ve spolupráci s Kevinem J. Andersonem dvěma díly navázal na původní sérii a k tomu napsal čtyři trilogie, jejichž děj se odehrává před událostmi prvního románu, a několik samostatných knih. První trilogií je Předehra k Duně vycházející v letech 1999 až 2001. Druhou trilogií, odehrávající se v dávné minulosti Duny, je Historie Duny. Její první díl Služebnický džihád s novou obálkou vydáme na konci ledna, v únoru pak vyjdou i pokračování Křížová výprava strojů a Bitva o Corrin.

Další trilogií vycházející v letech 2012 až 2016 je Škola duny (Sesterstvo Duny, Mentati Duny a Navigátoři Duny) a poslední trilogie z let 2020 až 2022 je Caladanská trilogie (Vévoda z Caladanu, Lady z Caladanu a Dědic Caladanu). Nicméně aby situace nebyla tak přehledná, existují ještě další samostatné knihy: například Cesta k Duně (2005), Paul z Duny (2008), Vichry Duny (2008), povídky Písky Duny (2022) a Princezny Duny (2023) – a právě poslední jmenovanou vydáme na jaře příštího roku. Jak všichni milovníci Duny vědí, filmový druhý díl byl posunut na 15. března a my k němu také vydáme Dunu s novou filmovou obálkou. A pokud vše půjde dobře, rádi bychom publikovali i box původní hexalogie s novými obálkami, o kterých jsem se již zmiňoval nahoře.

A samozřejmě bychom rádi postupně publikovali jak všechny tituly, které ještě v češtině nevyšly, tak i ty, které sice už vyšly, ale bohužel nejsou příliš dostupné a dají se obtížně sehnat tak maximálně v antikvariátech nebo bazarech. O úspěchu tohoto plánu samozřejmě rozhodne i zájem čtenářů, takže doufám, že se nám společně konečně podaří, aby všechny knihy Duny byly trvale dostupné a snadno sehnatelné… S ohledem na množství mailových i telefonických dotazů, kterými mě zasypáváte a které se týkají Duny, si troufám říct, že Česká republika jejími fanoušky přímo oplývá :-)

Mějte se a hodně čtěte!